Diamenty i Brylanty

Diamenty są to najcenniejsze kamienie szlachetne. Jest to najczystsza forma węgla, która powstaje dzięki wysokiej temperaturze oraz ciśnieniu we wnętrzu Ziemi. Najpopularniejszą oraz najdroższą odmianą diamentów jest brylant. Jest to diament o szlifie okrągłym. Cechuje się trwałością, twardością oraz czystością. To najpopularniejszy kamień szlachetny wybierany do wyrobów pierścionków zaręczynowych. Symbolizuje on wierność oraz nierozerwalność związku, dzięki swojej czystości oraz nieskazitelności. Imitacją diamentów są cyrkonie – jest to ich tańsza wersja.

Diament  

Diament jest kamieniem szlachetnym

Diament to zdecydowanie najszlachetniejszy kamień szlachetny, z języka greckiego oznacza niezniszczalny. Ten najcenniejszy oraz najtrwalszy kamień przetrwał już 3 miliardy lat dzięki siłą natury. W wyniku działania wysokiej temperatury 1325 stopni oraz ciśnienia 50 tys. kg/cm2 zostały przeobrażone z węgla. Jest to bowiem najczystsza krystaliczna odmiana węgla. Diamenty spalają się w temperaturze ok. 1000C nie pozostawiając popiołu. Największy diament został znaleziony w RPA w 1905 roku i posiadał on 3106 karatów. Po procesie obróbki największy z nich został usytuowany w berle królowej Anglii. Nazywany jest Wielką Gwiazdą Afryki.

Trwalszy surowiec od diamentu?

Do dnia dzisiejszego w przyrodzie nie został odkryty bardziej trwały surowiec. Swoją twardość zawdzięcza swojej wyjątkowej strukturze wewnętrznej. To jedyny z kamieni szlachetny, który w całości wytworzony jest z jednego pierwiastka. W dzisiejszych czasach istnieje określenie „ nieoszlifowany diament”, które określa osobę która posiada niesamowity potencjał, lecz potrzebuje ogłady. Diament przed procesem obróbki wygląda jak powszechny krzemień, niczym nie odróżniający się od innych – jest chropowaty, niekształtny. Po procesie obróbki zmienia się w brylant. Podczas szlifowania z reguły traci on 50% własnej masy. Diamenty, które nie są obrobione są matowe, nie posiadają połysku.

Różnica między diamentem a brylantem?

Brylanty to profesjonalne określenie diamentów, które posiadają brylantowy szlif. Odpowiedni szlif diamentów pozwala wydobyć z nich prawdziwe piękno. Brylanty to nie tylko wytwory natury, lecz także dzieła ludzkich rąk.
Jakość brylantów można ocenić dzięki czterem kryterium. Wpływa na nią ich czystość, masa, barwa oraz szlif. Czystość brylantów to najważniejszy wyznacznik wartości. Nawet najmniejszy diament, lecz o czyściejszej strukturze posiada większą wartość od bardzo dużego o niższej klasie. Idealnie czyste diamenty są najbardziej wartościowe.

Szlify brylantowe

Jak mierzymy diamenty?

Jednostką masy diamentów jest karat metryczny. Karat metryczny jest równoważny z 200 mg (1/5g). Masę należy podawać z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku.
Barwa diamentów jest określona według skali GIA, barwę określa się literowo, gdzie litera D oznacza kolor bezbarwny, a litera Z jasno żółty.
W Polsce w obrocie diamentami jubilerskimi obowiązuje Polska Norma PN-M-17007:2002.
Brylant to okrągły diament, który posiada szlif brylantowy. Szlif brylantowy to tzn. szlif zawierający nie mniej niż 57 faset. Nazwa brylant często używana jest zamiennie z diamentem, lecz oznacza ona znormalizowaną i ściśle określoną formę szlifu.

Rodzaje szlifów diamentowych

Wyróżniamy następujące szlify diamentów:

-okrągły,
-markiza,
-gruszka,
-princessa,
-serce,
-owal,
-szmaragd,
-bagietka,
-trylion.

Szlif, wielkość kamienia i załamanie światła

Istnieje określenie życia oraz ognia występującego w brylancie. Jest to określenie efektu związanego z dyspersją światła, czyli związany z rozkładem światła białego na barwy spektralne. Efekt zależny jest od współczynnika załamania światła, wykonanego szlifu oraz wielkości kamienia. Efekt ten w głównej mierze zależy także od osoby wykonywującej szlif. Im szlif brylantu jest dokładniejszy tym efekt jest bardziej zauważalny. Brylant nieprecyzyjnie oszlifowany nie odzwierciedla wykonanego efektu.

Waluty

Konsultanci 58 710 82 92 sklep@bizuteriacentrum.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl