Kamienie szlachetne

Kamienie szlachetne w biżuterii

W wyrobach biżuteryjnych wykorzystuje się następujące kamienie szlachetne – często nazywane zamiennie jubilerskimi:

Diamenty

Są to najcenniejsze kamienie szlachetne. Jest to najczystsza forma węgla, która powstaje dzięki wysokiej temperaturze oraz ciśnieniu we wnętrzu Ziemi. Najpopularniejszą oraz najdroższą odmianą diamentów jest brylant. Jest to diament o szlifie okrągłym. Cechuje się trwałością, twardością oraz czystością. To najpopularniejszy kamień szlachetny wybierany do wyrobów pierścionków zaręczynowych. Symbolizuje on wierność oraz nierozerwalność związku, dzięki swojej czystości oraz nieskazitelności. Imitacją diamentów są cyrkonie – jest to ich tańsza wersja.

Szmaragd

To kamień szlachetny barwiący się zieloną barwą, która wpływa kojąco na ciało i umysł. Symbolizuje on kosmiczną witalność. Szmaragdy pozytywnie wpływają na wzrok. Uważany jest za kamień „miły Bogu i ludziom”.

Rubin

Jest to czerwony kamień szlachetny, dawniej symbolizujący ogień. Jest to także symbol odwagi, miłości oraz miłosierdzia. To kamień symbolizujący życie oraz młodość. Występuje w kolorze od różowego aż do krwisto czerwonego. Symbolizuje on również męczeństwo oraz krew Chrystusa – umieszczany był kiedyś w koronach królów polskich na jego pamiątkę. Najbardziej pożądane rubiny pochodzą z Birmy, są one najszlachetniejsze – posiadają głęboką barwę oraz odcień „gołębiej krwi”. Rubiny to jedne z najbardziej twardszych minerałów zaraz po diamentach.

Szafir

To niebieski kamień jubilerski nazywany również niebiańskim. Symbolizuje czystość oraz nieskazitelność. Jest to także symbol mądrości, sprawiedliwości oraz prawdy. Minerał ten łączy w sobie chłód oraz głębokość barwy. Nazwa szafir wywodzi się od łacińskiego słowa sappherios, co oznacza kolor niebieski. Występuje w kolorach od mroźno- przeźroczystego do błękititu kaszmirowego. Szafiry najczęściej szlifowane są jak brylanty lub szlifem schodkowym.

Topaz

Jest to przepiękny kamień szlachetny mieniący się różnorakimi barwami. Przybiera barwę czerwoną, czerwonobrązową, różową, a także jasnoniebieską i zieloną. Jest to święty kamień. Kamień ten ożywia umysł, pomaga w skupieniu oraz pokonywaniu przeszkód i trudności. Jest amulet symbolizujący moc i siłę. Wierzy się, że pozytywnie wpływa na rozwój duchowy.

Ametyst

Jest to kamień ozdobny znany już w starożytności. Jest to odmiana kwarcu, o pięknej fioletowej barwie. Przybiera także barwę purpurową lub purpurowo-fioletową. Swoją barwą zbliżony jest do wina. Ametyst symbolizuje czystość duchową. Już od czasów starożytnych jest ceniony i szanowany. Starożytni Grecy wierzyli, że picie wina z ametystowych czar uchroni pijących od upojenia się. To symbol szczęścia oraz równowagi bowiem stabilizuje on zmysły.

Cyrkonia

To syntetyczny kamień, który jest imitacją diamentu. To jego tańszy odpowiednik. Kamień ten dostępny jest w szerokiej barwie kolorystycznej dzięki dodanym domieszkom, lecz najczęściej wykorzystywanym kolorem w jubilerstwie jest barwa bezbarwna.

Bursztyn

To kamień szlachetny wydobywany w Polsce. Nazywany również jantarem. Nazwa bursztyn pochodzi od niemieckiego słowa Bernstein co w tłumaczeniu oznacza palący się kamień. Swoim wyglądem także go przypomina. Pozyskiwany jest z żywicy drzew iglastych. Najczęściej spotykany jest w jasnym odcieniu. Oprócz w jubilerstwie stosowany jest w lecznictwie, działa wspomagająco przy wszelakich chorobach. Stosowany w medytacji.

Granat

To kamień szlachetny mieniący się czerwono-krwistą barwą. Bardzo lubiany przez kobiety, gdyż działa pobudzająco oraz dodaje pewności siebie. Podobno granaty rozwijają intuicję oraz erotyczną wyobraźnie. To symbol miłości oraz namiętności.

Agat

To kamień ozdobny, bardzo lubiany przez płeć piękną. Swoją nazwę zawdzięcza Achates. Achates to rzeka płynąca w południowej Sycylii. Agaty posiadają wielowarstwowe barwy. Często występują w szarych barwach z domieszką różu, a także brunatnego. Możemy także spotkać agaty z akcentami koloru czarnego, zielonego oraz czerwonego.

Turkus

Jak sama nazwa wskazuje to kamień jubilerski o pięknym jasnoniebieskim oraz morskim odcieniu. To turecki kamień, gdyż jego szlak handlowe przebiegał właśnie przez ten kraj. Największym pożądaniem cieszy się turkus o błękitno-niebieskiej barwie. Kamień ten jest uważany za amulet dziewic i młodych żon. Jest to symbol świeżości umysłu oraz niezwykłej siły i opanowania. Chroni on bowiem przed wypadkami oraz nieszczęśliwymi zdarzeniami.

Turkus często zmienia kolor, jest to oznaką niebezpieczeństwa.

Koral

Jest to organiczny kamień pozyskiwany ze szkieletu koralowca. Występuje on w odcieniach czerwieni, bieli a także różu. W starożytności był symbolem bogactwa, a także wysokiego stanu społecznego. Symbolizuje harmonię oraz równowagę umysłową. Korale pobudzają uczucia wyższe, lecz zmieniają kolor gdy ich posiadacz cierpi na niedokrwistość lub jest niedożywiona.

Perła

To ozdoby jubilerskie pochodzenia organicznego. Są wytworem małż morskich tzw. perłopławów. W trzynastym wieku w Chinach powstała pierwsza sztuczna hodowla pereł. Noszenie pereł podobno przyczynia się do zachowania opanowania oraz gaszą gniew. Perły noszone są często jak talizman. Przyczyniają się do poprawy własnej wartości, pewności siebie oraz samoakceptacji. Zwiększają również poczucie kobiecości. Natomiast pereł nie należy dawać w prezencie ślubnym oraz wierzy się że założenie pereł do sukni ślubnej zwiastuje nieszczęście przyszłej mężatce. Wierzy się również, że perły potrafią uchronić kobiety przed złym spojrzeniem.

Kocie oko

To kamień szlachetny o pięknej zielonoszarej barwie, a także występuje w szarobrunatnej , niebieskozielonej oraz żółtozielonej. Występuje także w przeźroczystej odmianie. Kocie oko to rodzaj kwarcu. Efekt kociego oka powstaje podczas obróbki kamienia. Nazwa kamienia jubilerskiego wzięła się stąd, gdyż kamień ten przypomina wyglądem źrenice kociego oka.

Malachit

To bardzo popularny minerał cechujący się zieloną barwą. Jest to kamień ozdobny, bardzo często wykorzystywany w wyrobach jubilerskich. Posiada on bowiem bardzo atrakcyjna budowę wewnętrzną. Kamień ten posiada silne właściwości bakteriobójcze, gdyż w swoim składzie posiada sporą zawartość miedzi. Z tego otóż minerału często wykonuje się talizmany. Mają one chronić przed wszelakimi infekcjami, zatruciami oraz zaburzeniami chorobotwórczymi. Patronką talizmanów z malachitu jest bogini Wenus. To także symbol miłości, płodności oraz szeroko rozumianego szczęścia.

Onyks

Kamień ten znany jest już od starożytności. Jest to odmiana chalcedonu. Kamień ten posiada budowę warstwową o biało czarnych kolorach. Warstwy te występują naprzemiennie. Jest to symbol siły oraz mocy. Onyks to kamień, który sprzyja w podejmowaniu trudnych decyzji. Pogłębia on determinację, odwagę oraz wytrwałość u jego posiadaczy. Sprzyja on poczuciu równowagi ciała jak i umysłu.

Bestsellery
Cluse Pierścionki Cluse CLJ42004
Cluse Pierścionki Cluse CLJ42004
196,00 zł
Cluse Pierścionki Cluse CLJ42007
Cluse Pierścionki Cluse CLJ42007
156,00 zł
Calvin Klein Bransoletki KJ06MD000101
Calvin Klein Bransoletki KJ06MD000101
294,00 zł
Waluty

Konsultanci 58 710 82 92 sklep@bizuteriacentrum.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl