Metale jubilerskie. Jakich używamy?

Metale jubilerskie. Jakich używamy?

Do wyrobu biżuterii stosuje się wiele surowców, lecz do najbardziej popularnych należy srebro, złoto oraz platyna.

Srebro jest metalem o zabarwieniu srebrzystobiałym, który się połyskuje. To materiał który jest łatwo w obróbce oraz w polerowaniu. W czasach starożytnych srebro miało o wiele większą wartość niż w dzisiejszych czasach. Po odkryciu przez Krzysztofa Kolumba Ameryki oraz licznych złóż tego surowca, straciło ono na swojej wartości. Mimo nie za wielkiej wartości, srebro jest bardzo cenionym surowcem w jubilerstwie. Oprócz pięknego wyglądu srebro posiada właściwości lecznicze, gdyż wspomaga w leczeniu ran oraz innych drobnych skaleczeń.

Srebro jest pierwiastkiem chemicznym z grupy metali przejściowych o doskonałej przewodności elektrycznej oraz termicznej. Srebro występuje w stanie wolnym, lecz także dostępny jest w minerałach takiej jak argentyt czy chlorargyryt. Często srebro jest domieszką rud miedzi, ołowiu czy też złota. Dawniej srebro było cenione jako metal szlachetny oraz uważany był jako środek płatniczy. Obecnie wykonuje się z niego biżuterię, sztućce oraz naczynia. Stosowane jest także do produkcji filmów fotograficznych, styków elektrycznych jak i do wyrobu luster.

Czyste srebro cechuje się bardzo dużą miękkością, dlatego też do wyrobów bardzo często stosuje się stopy srebra z innych metali. Najczęściej jest to miedź.

Możemy wyróżnić następujące próby srebra:

próba 999 zawierająca 99,9% czystego srebra

próba 925 (ang. “sterling silver”) zawierająca 92,5% czystego srebra

próba 875 zawierająca 87,5% czystego srebra

próba 830 zawierająca 83% czystego srebra

próba 800 zawierająca 80% czystego srebra

Największą wartość srebra w srebrze posiada próba 925, bowiem aż 92,5 % czystego srebra. Najczęściej oznaczone jest jako „SS” lub „925”. Srebro jako jeden z najstarszych surowców jubilerskich osiągnęło swoją sławę dzięki pięknemu wyglądowi oraz charakterystycznej barwie, lecz w dzisiejszym czasie zostaje powoli wypierane przez białe złoto oraz platynę, przez większą wartość tych oto surowców. Największe złoża srebra występują Peru oraz Norwegii.

 

Złoto

W czasach starożytnych złoto było symbolem bogactwa oraz władzy. Zarezerwowane było tylko dla królów i władców. Był to także środek płatniczy. W dzisiejszych czasach czyste złoto używane jest głównie w sztabkach złota jako rezerwy krajowe lub jako inwestycje. Do produkcji biżuterii materiał ten jest wykorzystywany głównie w postaci stopów złota, gdyż sam surowiec jest zbyt miękki. Możemy wyróżnić złoto żółte, różowe oraz białe. Wykorzystywane są głównie stopy złota z innymi metalami między innymi z domieszką srebra lub miedzi. Złoto występujące w postaci stopów jest w bardziej przystępnych cenach, dlatego też chętniej wykorzystywany jest w tej postaci. Zawartość złota w stopie możemy określić na dwa sposoby. Pierwszy z nich jest to zawartość karatów. Największa zawartość jest to 24K- jest to czyste złoto. natomiast najmniejsza próba to 8K(33,3% czystego złota). Każdy karat odpowiada procentowej zawartości złota w stopie. Jeden karat to 4,167% zawartości czystego złota. Uznaje się następujące próby złota:

24 K = próba 999 (zawartość 99,9% czystego złota) 
23 K = próba 960
18 K = próba 750 (75% czystego złota)
14 K = próba 585
12 K = próba 500 (50% czystego złota)
9 K = próba 375
8 K = próba 333 (33,3% czystego złota)

Platyna

Platyna swoją nazwę zawdzięcza hiszpańskiemu słowo „platina”, w tłumaczeniu sreberko. W dawnym czasie materiał ten był uważany za bezwartościowy i stąd też jego lekceważąca, lekko żartobliwa nazwa. Służył on bowiem do podrabiania srebra. Obecnie jest to surowiec bardzo ceniony i bardzo wartościowy. Wykorzystywany jest w jubilerstwie. Do produkcji biżuterii z platyny często używa się stopów platyny, gdyż jest on zbyt miękki by mógł być wykorzystywany w czystej postaci. Często występuje w parze z niklem. Platyna w naturze występuje rzadziej niż złoto, dlatego też jest dużo droższa. Charakteryzuje się szaro-białą barwą, ale nie śniedzieje jak srebro. Można wyróżnić następujące próby platyny:

- próba 999 zawierająca 99,9% czystej platyny
- próba 950 (95% czystej platyny)
- próba 850 (85% czystej platyny)

 

Waluty

Konsultanci 58 710 82 92 sklep@bizuteriacentrum.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl