Perły

Trochę więcej w temacie Pereł!


Perła to ozdoby jubilerskie pochodzenia organicznego. Są wytworem małż morskich tzw. perłopławów. Udowodniono dwa rodzaje powstawania pereł. Pierwsza z nich mówi on tym, iż jest to proces polegający na oddzielaniu się nabłonka płaszczowego, przez co przenika on do tkanki łącznej przez co tworzy się woreczek perłowy, a w nim perła. Drugim wytłumaczeniem tworzenia się pereł jest obecność ciała obcego w skorupie perłopława. Przyczyną powstawanie może być np. ziarenko piasku. W trzynastym wieku w Chinach powstała pierwsza sztuczna hodowla pereł.


Perły możemy podzielić we względu na miejsce ich powstawania. Mogą one powstawać w hodowlach słodkowodnych oraz słonowodnych.
Kolejnym kryterium podziału pereł jest ich kolor zabarwienia. Wyróżnić możemy perły o zabarwieniu białym, kremowym, kremoworóżowym, kremoworóżowym „fancy”, perły „fancy, różowe, niebieskie, brązowe oraz czarne.


Perły można rozróżnić także ze względu na ich kształt. Wyróżniamy perły okrągłe, które charakteryzują się regularnym kształtem lub są delikatnie spłaszczone. Występują również perły w kształcie kropli oraz o kształcie guzika. Perły o bardzo nieregularnym kształcie nazywają się bowiem perłami barokowymi. Bardzo drobne, o masie poniżej 0,25 g są natomiast perły o kształcie ziarna. Perły wypukłe a z drugiej strony płaskie to perły połówkowe. Wyżej wyróżnione rodzaje pereł to najpopularniejsze z rodzajów, lecz istnieje jeszcze wiele innych odmian.


GIA czyli Amerykański Instytut Gemmologiczny zajmujący się oceną jakości pereł, opracował własną klasyfikację pereł. Bierze on pod uwagę ich rozmiar, kształt, barwę, połysk oraz jakość powierzchni. Im większa perła tym jest większej wartości. Rozmiar perły zależy od rodzaju małży oraz od czasu ich hodowli. Perły słodkowodne przeważnie wahają się od 3 do 12mm. Natomiast perły wydobywane z mórz południowych oraz perły Thaiti są znacznie większych rozmiarów. Perły są sortowane ze względu na wielkość, dlatego też perły o podobnych rozmiarach mają podobną wartość .
Kształt perły może być sferyczny, symetryczny, barokowy oraz inny. Najdroższe są bowiem perły o kształcie okrągłym, lecz występują bardzo rzadko.
Barwa perły zależy od odcienia zarówno perły oraz masy perłowej. Wpływ na barwę perły ma gatunek małży oraz właściwości środowiska w jakim są hodowane. Dodatkowo na barwę perły ma wpływ temperatura środowiska, obecności planktonu, głębokości hodowli oraz odczynu pH. Perły o barwie białej oraz posiadające różowy overton są najbardziej wartościowe wśród pereł.


Połysk pereł jest determinantą jakości oraz grubości masy perłowej. Połysk jest cechą, która w głównej mierze decyduje o jej wartości. Im lepiej widzimy swoje odbicie w perłach tym jakość ich jest większa. Połysk oceniany jest w w ustalonej skali. Największy jest ti excellent, czyli znakomity, kolejno very good, good, fair (dostateczny) oraz najgorszy - poor.


Noszenie pereł podobno przyczynia się do zachowania opanowania oraz gasi gniew. Perły noszone są często jako talizman. Przyczyniają się do poprawy własnej wartości, pewności siebie oraz samoakceptacji. Zwiększają również poczucie kobiecości, dlatego też miłośniczkami pereł są głównie kobiety. Potrafią one bowiem w bardzo subtelny sposób podkreślić kobiecą urodę. Wydobyć klasę oraz wdzięk. Natomiast pereł nie należy dawać w prezencie ślubnym oraz wierzy się że założenie pereł do sukni ślubnej zwiastuje nieszczęście przyszłej mężatce. Wierzy się również, że perły potrafią uchronić kobiety przed złym spojrzeniem.

Waluty

Konsultanci 58 710 82 92 sklep@bizuteriacentrum.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl