Dlaczego biżuteria ciemnieje?

Zostałem oszukany? Moja ulubiona srebrna biżuteria ciemnieje, nie wygląda już estetycznie, czyli to nie prawdziwe srebro? Muszę pożegnać się z ulubioną bransoletką? Ratunku!

„Czerniejąca” biżuteria oznaką podrobionego produktu?

Wielu z nas na pewno zdarzyła się sytuacja, że nasza biżuteria srebrna zaczęła zmieniać kolor na ciemniejszy. Od razu nasuwają nam się przypuszczenia, że zostaliśmy oszukani, a nasze „błyskotki” to zwykłe podróbki. Okazuje się, że to właśnie ciemnienie jest oznaką prawdziwego srebra i jest na to rada.

                          

Dlaczego moja biżuteria zmienia kolor?

Jednym z najważniejszych powodów, przez który srebrna biżuteria zmienia swój wygląd jest powietrze, a dokładniej zawarty w nim związek chemiczny- tlenek siarki. Wchodzi on w naturalną reakcję ze srebrem, przez co utlenia się ono i zmienia kolor. Osoby mieszkające w dużych, zmechanizowanych miastach dostrzegą te zmiany szybciej niż mieszkańcy spokojnych miasteczek za sprawą bardziej zanieczyszczonego powietrza. Oczywiście to jak traktujemy naszą biżuterię również ma znaczenie. Pamiętajmy, że biżuteria nie lubi wody oraz perfum.

Jak przechowywać biżuterię

Nie ma wątpliwości, że naszyjnik zostawiony na szafce łazienkowej znacznie szybciej straci swój „urok” niż ten odłożony do szkatułki na biżuterię. Dlaczego? To znowu powietrze! Biżuteria zamknięta w szkatułce ma znacznie mniejszy kontakt z powietrzem i wilgocią niż ta położona „na wierzchu”. Nie mówimy tutaj jednak o wrzuceniu całej biżuterii razem. Idealnym rozwiązaniem jest włożenie pierścionka, naszyjnika czy bransoletki do woreczka strunowego, a dopiero później do szkatułki. To rozwiązanie pomoże nam przedłużyć dobry wygląd naszych dodatków, a kosztuje tylko kilka groszy.

Co zrobić z ciemniejącą biżuterią

Ratunku! Moja biżuteria „zaczerniała”, czy muszę ją wyrzucić? Nic bardziej mylnego! Najłatwiejszym sposobem na odzyskanie uroku srebrnych dodatków jest oddanie ich do „profesjonalisty”, czyli jubilera, który profesjonalnymi produktami poradzi sobie z brzydkim kolorem. Odpowiednie płyny oraz ściereczki polerskie pozwolą na doprowadzenie biżuterii do pierwotnego stanu.

Domowe sposoby na „czerniejącą” biżuterię

Pamiętając, iż srebro to miękki kruszec możemy domowymi sposobami „pomóc naszej biżuterii”. Sposobów jest kilka, ale większość odnosi się do podstawowych produktów dostępnych w domu:
-folia aluminiowa i sól- małe naczynie wykonane z innego materiału niż metal wykładamy folią aluminiową, wkładamy biżuterię i zalewamy ją szklanką gorącej wody z rozpuszczoną w niej łyżeczką soli. Sól jest naturalnym środkiem czystości, który poradzi sobie z platynowym nalotem. W ten sam sposób, zamiast soli możemy użyć sody oczyszczonej.
-pasta do zębów- to jeden z najłatwiejszych sposobów o ile mamy odpowiednią pastę. Należy zwrócić uwagę czy nie posiada ona zbyt dużej ilości sodu, ponieważ stworzy on zupełnie odwrotny efekt- zniszczy nasz pierścionek. Wystarczy wziąć odrobinę pasty do zębów na delikatną szmatkę i wyczyścić biżuterię.

         

Czy biżuteria ze stali szlachetnej i złota czernieje?

Jeżeli jednak należysz do osób, które zdecydowanie chcą uniknąć sytuacji, kiedy ich biżuteria traci swój urokliwy kolor najłatwiejszymi sposobami na to jest wybieranie biżuterii z prawdziwego złota lub stali szlachetnej. Złoto, jak przystało na tak szlachetny kruszec nie zmienia swojego koloru. Stal szlachetna doceniana jest właśnie za swoje właściwości- nie ciemnieje i jest antyalergiczna, dlatego wykorzystywana jest w chirurgii.

Waluty

Konsultanci 58 710 82 92 sklep@bizuteriacentrum.pl

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl